تاریخ امروزدوشنبه , ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

در این مقاله به طور مختصر بیان می‌شود که قبل از مصاحبه، حین انجام مصاحبه و پس از آن چه کارهایی باید انجام دهید و چه نکاتی را باید رعایت کنید. 

قبل از مصاحبه

 1. زود شروع به تحقیق کنید. آماده شدن برای یک مصاحبه زمان می‌برد. هر چقدر آشنایی شما با سازمانی که می‌خواهید در آن مشغول کار شوید کمتر باشد زمان بیشتری برای آماده کردن خود نیاز دارید.
 2. بدانید که چه چیزی می‌خواهید. مشخص کنید که چه ویژگی‌ها و فوایدی در این شغل برای شما مهم‌تر است. فاصله آن تا محل زندگی‌تان، افرادی که در آن جا مشغول به کار هستند، مسائل مالی و حقوق بالا و... . همچنین مشخص کنید که چه چیزهایی را درمورد شغل خود ترجیح می‌دهید اما ضروری نیستند.
 3. فضای کار را بشناسید. چه تغییراتی در آن سازمان درحال رخ دادن است؟ چه مهارت‌هایی برای آن سازمان مهم است؟ چه ویژگی‌هایی در آینده برای آن‌ها مهم خواهد بود؟ به طور مختصر اطلاعاتی در این زمینه جمع‌آوری کنید.
 4. نیازهای شرکت استخدام‌کننده را بشناسید. درباره‌ی شرکتی که می‌خواهید در آن استخدام شوید تحقیق  کنید. در اینترنت وب‌سایت آن‌ها را جست‌وجو کنید و متوجه نیازها و خواسته‌هایشان شوید. بررسی کنید که به طور مختصر در سال گذشته چه اتفاقاتی در آن جا افتاده است. اگر می‌توانید با یکی از کارکنان آن جا ارتباط برقرار کنید تا از فضای داخلی باخبر شوید.
 5. خودتان را بشناسید. نقاط قوت و ضعف خو را شناسایی کنید. درباره‌ی ویژگی شخصیتی خود که باعث تمایز و موفقیتتان می‌شود فکر کنید. همچنین مهارت‌هایی که درمورد این شغل به دست آورده‌اید را آماده کنید. آماده باشید که توضیح دهید این مهارت‌ها و ویژگی‌ها چه مزیتی برای آن شغل دارد.
 6. برای صحبت کردن درباره نقاط ضعف خود آماده باشید. از گفتن جمله‌ی «من آدم کمال‌گرایی هستم» پرهیز کنید. درباره‌ی ویژگی‌هایی از خود صحبت کنید که آن سازمان به آن نیاز دارد؛ اما باید بتوانید درباره نقاط ضعف خود هم صحبت کنید. اگر مهارتی مورد نیاز آن شغل است و شما فاقد آن هستید بگویید که مشتاق یادگیری هستید و در جهت کم کردن نقاط ضعف خود تلاشتان را می‌کنید.
 7. CV خود را آماده کنید. با توجه به موقعیت شغلی و نیازهای سازمان مورد نظر آخرین مهارت‌ها و آموزش‌هایی را که فراگرفته‌اید در آن قرار دهید. درمورد مهارت‌هایی که آن شغل نیازمند آن است تحقیق کنید و در جهت تقویت رزومه خود اقدام کنید.
 8. سوالات متعدد و مربوط را آماده کنید. برای پرسیدن سوالاتی درخصوص موقعیت شغلی و مسائل مربوط به آن شرکت آماده باشید. با سوالات خود باعث می‌شوید  مصاحبه‌گر متوجه اطلاعات شما درباره آن شرکت شود و از تحقیقات و اشتیاق شما آگاه شود.
 9. تمرین کنید. با توجه به سیاست‌ها و فضای محلی که به مصاحبه می‌روید خود را برای سوالاتی که ممکن است بپرسند آماده کنید. هر شرکت و سازمانی ممکن است بر یک سری از مسائل و اصول تمرکز بیشتری داشته باشد. از یک دوست یا آشنا کمک بخواهید تا با شما تمرین کند. سوالاتی احتمالی را بپرسد و شما بهترین جواب را برای او آماده کنید.
 10. قبل از مصاحبه تماس بگیرید. چند روز قبل از مصاحبه با منشی آن اداره تماس بگیرید تا از زمان ملاقات خود مطمئن شوید. همچنین از او بپرسید چه مدارکی را باید همراه خود داشته باشید.
 11. زمان رفتن و رسیدن به آن جا را از قبل تست کنید. یکی از مهم‌ترین مسائل برای کسانی که می‌خواهند شما را استخدام کنند این است که وقت‌شناس باشید. قبل از رفتن حتما مسیر و مدت زمان لازم برای رسیدن را چک کنید. ترافیک و اتفاقات احتمالی را در نظر بگیرید تا بتوانید به موقع در آن جا حضور پیدا کنید.
 12. تمرکز داشته باشید. قبل از رفتن به مصاحبه هر کاری که باعث می‌شود شما در بهترین حالت خود باشید را انجام دهید. مصاحبه صبح است؟ حتما صبحانه بخورید. سعی کنید چند دقیقه زودتر برسید تا زمان کافی برای به دست آوردن تمرکز را داشته باشید.


هنگام مصاحبه

 1. لباس مناسب بپوشید. اگر بخواهیم قانونی برای نوع پوشش شما در نظر بگیریم، این است که حداقل یک درجه بالاتر از موقعیت شغلی که برای آن به مصاحبه دعوت شده‌اید لباس بپوشید. با توجه به موقعیت شغلی و مکانی که می‌خواهید در آن استخدام شوید لباس مناسب را انتخاب کنید. به مدل مو و لوازم جانبی مثل ساعت و کیف خود دقت کنید. به یاد داشته باشید که نوع لباس پوشیدن شما بخشی از شخصیتتان را به مصاحبه‌گر نشان می‌دهد.
 2. آرامش داشته باشید. اگر شما آرام و راحت باشید مصاحبه‌گر هم راحت‌تر با شما ارتباط برقرار می‌کند. به خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید که برای مصاحبه آمادگی لازم را دارید اما متکبر نباشید.
 3. به نکات فرهنگی توجه کنید. در هر جامعه‌ای مسائل فرهنگی خاصی وجود دارد. حالت دست دادن، برقراری ارتباط چشمی و لبخند زدن می‌تواند در برقراری ارتباط به شما کمک کند.
 4. توجه داشته باشید. درست است که شما برای مصاحبه به این شرکت دعوت شده‌اید، اما به محیط و فرهنگ آن سازمان توجه کنید. آیا با آن مشکلی ندارید؟ فضای کاری چگونه است؟ رابطه بین همکاران چطور؟ این‌ها مواردی است که باید به عنوان کسی که می‌خواهد عضوی از یک گروه کاری شود در نظر بگیرید.
 5. مثبت و صادق باشید. هنگامی که  موقعیت فراهم بود درباره‌ی نقاط قوت خود صحبت کنید اما درباره نقاط ضعف خود دروغ نگویید. بهترین کار این است که درمورد خود صادقانه و حرفه‌ای صحبت کنید.
 6. ارتباط خوبی با مصاحبه‌گر برقرار کنید. چه کسی با شما مصاحبه می‌کند؟ آیا همین شخص در آینده رئیس شما یا همکارتان خواهدبود؟ در این صورت بهتر است چگونه با او برخورد کنید؟ به رفتار خود دقت کنید. نحوه‌ی برقراری ارتباط شما در مصاحبه‌گر تاثیر زیادی خواهد گذاشت.
 7. سه نکته پایانی. آماده باشید که اگر موقعیت مناسبی پیش آمد سوالات خود را بپرسید. از مصاحبه گر تشکر کنید. و در نهایت بپرسید که در مرحله بعد باید چه کار ی انجام دهید


بعد از مصاحبه

در دسترس باشید اما آزاردهنده نه. اگر دو هفته از زمان مصاحبه شما گذشته است و هنوز خبری از آن‌ها نشده با آن‌ها تماس بگیرید تا تمایل خود را برای داشتن آن شغل یادآوری کنید. اما توجه داشته باشید که با تماس‌های مکرر باعث آزار نشوید.